Serbia dla ciekawych: Nowy Sad

Serbia stała się jednym z tych państw, którym turyści poświęcają coraz więcej uwagi. Wycieczki po jej terenie mogą się okazać ciekawą przygodą i wyjątkową lekcją historii, a lista miast, do zwiedzenia których zachęcają nas znane biura podróży, jest bardzo długa. Ważne miejsce zajmuje na niej Nowy Sad – piękne miasto, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Nowy Sad to ważny ośrodek kultury i przemysłu, w którego gospodarce istotną rolę ogrywa też turystyka. Nie brak tu ciekawych atrakcji i zabytków, którym turyści z odległych zakątków świata tak chętnie poświęcają swój czas. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Jednym z najważniejszych obiektów, którego podczas zwiedzania Nowego Sadu nie można pominąć, jest twierdza Petrovaradin – potężna budowla obronna, która do dziś wzbudza zachwyt swoimi rozmiarami. Na jej terenie nie brak atrakcji, przy czym dla wielu zwiedzających najważniejsze jest tu Muzej Grada Novog Sada – muzeum, dzięki któremu można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat miasta i jego przeszłości. Twierdza ta jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym i przez miłośników astronomii, dla których nie lada gratką jest tutejsze planetarium oraz obserwatorium astronomiczne.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawie prezentuje się Stary Ratusz, wielkim zainteresowaniem wśród turystów cieszy się też prawosławny Kościół Wielkiego Męczennika Jerzego. Ciekawym miejscem, do którego z pewnością warto zajrzeć, jest też Muzeum Sztuki, kuszące interesującą kolekcją obrazów z różnych zakątków świata. Ciekawymi zbiorami może się też pochwalić Muzeum Wojwodiny, dzięki któremu można zapoznać się z historią tej części Serbii od czasów starożytnych aż po XX wiek.