Kilka ciekawostek geologicznych i atrakcji turystycznych z nimi związanych

Naturalne, architektoniczne i kulturowe piękno miejsca, które chcesz odwiedzić, może mieć również kilka innych ciekawych, mało znanych faktów. Poznaj niektóre z tych atrakcji turystycznych, które z pewnością Cię zaskoczą.

Wieża Eiffla jest symbolem Francji, ale czy wiesz, że początkowo była skazana na wyburzenie i że jej wysokość jest inna zimą i latem? Obiekt ten został wzniesiony w 1889 r. i miał być zdemontowany po 20 latach eksploatacji. Sukces tej konstrukcji był jednak taki, że postanowiono jej nie burzyć. Ponadto, wieża zwiększa swoją wysokość nawet o 15 centymetrów w lecie z powodu ciepła i związanego z tym procesu rozszerzania się metalu.

Ciekawostki o Neapolu

Na północy Włoch jezioro Tovel ma szczególną cechę. Chociaż wygląda jak normalne jezioro, wiosną, gdy warunki pogodowe są sprzyjające, jego wody zmieniają kolor na głęboki czerwony, który kontrastuje z zielenią otaczającej je roślinności. Niewątpliwie, bardzo osobliwa ciekawostka warta poznania.

Turecka Kapadocja kryje w sobie ponad 200 podziemnych miast, pochodzących sprzed ery chrześcijańskiej, kiedy to poganie zmuszeni do nawrotu na nową religię szukali bezpiecznego miejsca do praktykowania swojej wiary i schronienia się przed najazdami perskimi i arabskimi. Miasta te, o głębokości do 10 pięter, mają korytarze i odgałęzienia o długości 30 kilometrów. Posiadają pomieszczenia, magazyny i sklepy, a także kościół i bramy w strategicznych punktach, aby uniemożliwić wejście wroga.

Kamienny Las, położony w Kunming w Chinach, jest rozległym labiryntem ostrych wapiennych szczytów, sięgających nawet 30 m wysokości. Eksperci twierdzą, że jest to rodzaj krasowego krajobrazu, w którym skały, zwykle spotykane w głębi ziemi, pojawiały się na jej powierzchni na skutek złożonych drgań skorupy ziemskiej. Miliony lat erozji powodowanej przez wiatr i wodę przyniosły taki skutek.

Kopalnia Naica znajduje się w Naica, Chihuahua, Meksyk, znana na całym świecie ze swoich niezwykłych formacji stworzonych z kryształu. W kopalni wydobywa się ołów i srebro, a w jej korytarzach odkryto ogromne kryształy selenitu o długości do 15 m i grubości do 2 m. Spośród komór, w których znajdują się te kryształy, istnieje dostęp tylko do jednej komory z większymi formacjami, ponieważ w reszcie panuje zbyt wysoka temperatura.

1 thoughts on “Kilka ciekawostek geologicznych i atrakcji turystycznych z nimi związanych

Comments are closed.