Polska może się pochwalić cennymi zabytkami z różnych okresów historycznych. Jak je poznawać? Są turyści, którzy po kolei zajmują się poznawaniem poszczególnych regionów Polski, są i tacy, którzy wędrują po kraju, zaintrygowani jednym tematem. Takie wycieczki ułatwiają im trasy tematyczne, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmuje Szlak Cysterski. Na czym polega jego wyjątkowość?

Dla kogo podróż Szlakiem Cysterskim może się okazać wspaniałą przygodą?

Szlak Cysterski to trasa turystyczna, która skupia się na dziejach polskich cystersów oraz na tych obiektach, które z zakonem tym były (lub w dalszym ciągu są) związane. W czasie wycieczki tym szlakiem można dotrzeć do kilkudziesięciu kościołów oraz klasztorów, związanych z zakonem cystersów. Dlatego warto pomyśleć o tym, aby zabrać powerbank w podróż, dzięki czemu nawet pokonując kolejne punkty na drodze szlaku, po prostu mieć zabezpieczenie prądu do telefonu, aparatu i innych urządzeń elektronicznych. Jeśli chodzi o kościoły i klasztory związane z zakonem cystersów, to niektóre z nich już dawno przestały służyć zakonnikom, w innych cystersi wciąż prowadzą swą działalność.

W gronie najważniejszych zabytków, które umieszczono na tej trasie turystycznej, znalazło się m. in. jedno z największych cysterskich opactw w Europie. Mieści się ono w Lubiążu niedaleko Wrocławia i do dziś zachwyca zarówno swym rozmachem, jak i imponującymi zbiorami dzieł sztuki sakralnej. Szlach Cysterski prowadzi też do tak ciekawych miejscowości, jak Henryków, Wąchock czy Jędrzejów. Kto postawi na wycieczkę tym szlakiem, ten trafi również do Pelplina, Żarnowca oraz do Koprzywnicy. Każda z tych miejscowości może się pochwalić pięknymi obiektami sakralnymi oraz historią, którą z pewnością warto poznać w trakcie swych krajoznawczych wypraw.