Ciekawostki o Neapolu

Neapol to miasto usytuowane w południowych Włoszech, stolica regionu Kampania, miasto leżące u stóp jednego z najgroźniejszych wulkanów na świecie. Spośród wielu zwiedzających można wyłonić właściwie dwie mocne grupy – tych, którzy Neapolu nie akceptują nawet w najmniejszym stopniu i tych, którzy przymknęli oko na jego liczne wady i po prostu się w nim zakochali. Bez względu na wszystko, Neapol to miasto, które odznacza się swoim charakterem i wyjątkowością.

Fajerwerki

Przebywając w tym mieście, przechadzając się wąskimi uliczkami starego miasta, zmierzając na punkty widokowe, pijąc pyszną kawę w kawiarnianym ogródku, niejednokrotnie towarzyszyć będzie nam huk petard i fajerwerków. Nawet w słoneczny dzień, w porze obiadowej. Należy pamiętać, że Neapol usytuowany jest nad Zatoką Neapolitańską i właśnie ze względu na dogodną lokalizację, stał się idealnym punktem przerzutowym dla włoskiej mafii. To właśnie fajerwerki stały się wśród miejscowych sposobem na uczczenie udanej dostawy narkotyków. Tak przynajmniej twierdzi lokalna społeczność, która mocno upiera się przy tym, że z mafią nie ma nic wspólnego.

Camorra

Podobno turyści nie muszą obawiać się o własne bezpieczeństwo, ponieważ nawet członkowie mafii zdają sobie sprawę, że turystyka jest najistotniejszą kwestią dla tego regionu. Niemniej, mimo że apogeum wojny o wpływy na tym terenie jest już przeszłością, na przestrzeni lat zdarzały się pojedyncze przypadki, kiedy to ulica pełna turystów zamieniała się na moment w pole bitwy, na którym eliminowano wroga danego klanu.
Istnieją prawdopodobne przypuszczenia, że nie ma w Neapolu przedsiębiorcy, który nie oddawałby części swojego zarobku mafii. Dla Neapolitańczyków haracze są czymś w rodzaju składki ubezpieczeniowej, którą po prostu trzeba uiszczać.

Ulice Neapolu

Poruszając się po Neapolu można natknąć się na wiele fantastycznych miejsc, których nie znajdziemy w żadnym przewodniku turystycznym. Prawdziwą atrakcją jest spacerowanie po starym mieście i zaglądanie we wszystkie zakamarki. Wiele budynków posiada patia lub dziedzińce. Warto tam zaglądać! Na jednym podwórku, ku naszemu zaskoczeniu, znajdziemy ogromne klatki z kanarkami, a na kolejnym – rzeźby rodem z najlepszych muzeów świata. Podwórka, patia, dziedzińce Neapolitańskie to prawdziwe skarbnice i miejsca, w których nigdy nie zastajemy tego, czego się spodziewamy.

Toledo

Neapolitańskie metro to istne dzieło sztuki, ale największym uznaniem cieszy się niezwykła stacja Toledo zaprojektowana przez katalońskiego architekta Oscara Tusquets Blanca. Wyjątkowość stacji polega na misternej pracy, ponieważ ściany oraz sklepienie wyłożone są maleńkimi płytkami ceramicznymi o chłodnej tonacji, co w efekcie ma się kojarzyć z motywem wody. Drobne elementy w połączeniu z grą świateł, dają oszałamiający efekt, dlatego jest to stacja, na którą warto się wybrać. Jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie.