Get Adobe Flash player

postheadericon Turcja

INFORMACJE OGÓLNE: – Turcja leży na styku dwóch kontynentów. Mała jej część leży na terenie Europy, a pozostała w Azji .Kraj zamieszkuje 70 milionów mieszkańców. Turcja otoczona jest 4 morzami : Czarnym, Marmara, Egejskim i Śródziemnym.

Stolicą Turcji jest Ankara.

Ponad 97 % mieszkańców wyznaje islam

KLIMAT:

Warunki klimatyczne są bardzo zróżnicowane w zależności od miejsca. Popularne rejony wakacyjne charakteryzują się klimatem śródziemnomorskim z wysokimi temperaturami. Sezon wakacyjny trwa od kwietnia do października. Zimy w rejonach turystycznych są łagodne i deszczowe.

PRZEPISY CELNE:

Bez deklarowania można wwieźć dewizy o równowartości do 5000 USD. Ilość przywożonych artykułów nie może wskazywać na inne przeznaczenie niż do celów osobistych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Waluta i ceny:

Walutą jest lira turecka ( TRY ).

Waluty można wymienić w hotelach, kantorach lub w bankach. W większości wypadków kurs wymiany walut jest korzystniejszy w kantorze  niż w bankach czy hotelach. Nie powinno być większych problemów z płatnościami kartą kredytową jak i dostępem do bankomatów. W niektórych miejscach można również płacić Euro lub Dolarami amerykańskimi.
Zakupy:

Turcja to dobre miejsce na zakup biżuterii ze złota, wyrobów skórzanych , dywanów, i tekstyliów. Popularne  tureckie pamiątki to tzw. „oka proroka” /najczęściej szklane ozdoby „chroniące przed złym spojrzeniem”, przyprawy ,chałwa .

Wizy

Obywateli RP obowiązuje wiza turystyczna./ważność paszportu musi być dłuższa o 6 miesięcy od okresu pobytu/. Bez problemu otrzymamy ją na lotnisku . Wiza ważna jest przez okres jednego miesiąca. Odpłatność wynosi 15 euro lub  20 $ (najlepiej przygotować wyliczoną sumę).

Język

Oficjalnym językiem jest język turecki.

W kurortach turystycznych bez problemów można porozumieć się po niemiecku i angielsku
Czas

+ 1 godzina w stosunku do czasu polskiego.

Pogoda

Telefony

Działa roaming w ramach telefonii komórkowej.

Automaty działają na karty telefoniczne. Karty możemy zakupić na poczcie i w ulicznych kioskach.

Numer kierunkowy z Polski do Turcji: 0090
Numer kierunkowy z Turcji do Polski: 0048

Elektryczność

Wtyczki i gniazdka są takie same jak w Polsce.

TRANSPORT:

Autem

Na miejscu można wypożyczyć samochód. Honorowane jest polskie prawo jazdy, Maksymalna prędkość w mieście wynosi 50 km/h , po za miastem 90 km/h, na autostradach 120 km/h. Należy pamiętać ,że tureccy kierowcy traktują przepisy drogowe dowolnie, należy więc zachować daleko idącą ostrożność.

Komunikacja na miejscu

Najpopularniejsze w regionach turystycznych są tzw. „dolmusze” . Są to tanie busy ,kursujące z dużą częstotliwością. Zatrzymują się na życzenie pasażera i jeżdżą praktycznie całą dobę. Dużo droższym rozwiązaniem są taksówki. Należy zwrócić uwagę , czy kierowca włączył taksometr, a cenę przejazdu najlepiej uzgodnić przed kursem.

KUCHNIA TURECKA:

Cechuje się różnorodnością przepisów i uchodzi za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Najbardziej znaną potrawą jest kebab podawany na bardzo wiele sposobów. Duża role odgrywają owoce, warzywa, jogurt. Znanym napojem jest kawa po turecku. Jednak narodowym napojem Turków jest serwowana na każdym kroku herbata. Z alkoholi można spróbować tureckiego raki /wódka o smaku anyżu/.

WARTO WIEDZIEĆ:

  • klimatyzacja w wielu hotelach włączana jest czasowo ,a godziny jej działania wg. własnego uznania ustala dyrekcja obiektu.
  • popularne kurorty są nastawione na ciągły rozwój turystyki. W związku z rozbudowa infrastruktury mogą wystąpić niedogodności związane z hałasem.
  • latem zdarzają się przerwy w dostawie prądu.
  • powszechny jest zwyczaj wręczania napiwków. Przeważnie ok 10 % wartości rachunku.
  • woda z kranu nie nadaje się do picia. Najlepiej spożywać butelkowaną wodę mineralną.
  • większość prywatnych sklepów w rejonach turystycznych czynna jest do ostatniego klienta /zwłaszcza w sezonie letnim/. W Turcji nie obowiązuje siesta.
  • w niektórych rejonach kraju kobiety powinny unikać zbyt prowokacyjnych strojów.
  • zwiedzając meczety należy zakryć ramiona i nogi oraz zdjąć buty.
  • zakazane jest fotografowanie obiektów wojskowych. W wielu muzeach za fotografowanie pobiera się opłatę. Najlepiej pytać o możliwość wykonania zdjęć w meczetach i innych świątyniach. Absolutnie niedozwolone jest fotografowanie podczas trwających tam modlitw.

WAŻNE TELEFONY I ADRESY:

PLACÓWKI POLSKIE ZA GRANICĄ:

Ambasada RP w Turcji
Atatürk Bulvari 241
Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara
telefon +90 312 4572000
fax. + 90 312 467 89 63
ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl