Get Adobe Flash player

postheadericon Tunezja

INFORMACJE OGÓLNE: 

Tunezja położona jest w północnej Afryce. Kraj graniczy z Algierią i Libią.

Tunezję zamieszkuje ponad 9 milionów mieszkańców.

Stolicą jest Tunis

Dominującą religią – Islam.

KLIMAT:

W Tunezji praktycznie przez cały rok świeci słońce. Północ kraju charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim .Im dalej na południe tym wyższa temperatura.

Najlepiej przyjechać tu od marca do listopada. Lata są suche i gorące, zimą występują opady deszczu.
 
 
PRZEPISY CELNE:

Dozwolony jest wwóz 400 szt. papierosów lub cygar, 2 litry wina, 1 litr wysokoprocentowego alkoholu, dwóch aparatów fotograficznych i 20 filmów, jednej kamery filmowej i 20 kaset. W samolocie lub na lotnisku turyści otrzymują specjalna kartę do wypełnienia. Większą część karty zabiera celnik po przylocie, mniejszą część należy zachować do czasu odprawy powrotnej. Nie wolno wywozić waluty tunezyjskiej. Posiadanie minimalnej ilości narkotyków lub ich używanie grozi karą wieloletniego więzienia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Waluta i ceny

Walutą jest dinar tunezyjski /1 TND/, który dzieli się na 1000 milimów.

Należy zachować dowody wymiany pieniędzy. Na lotnisku za okazaniem pokwitowań, dinary można zamienić na inne dewizy .Sklepy na lotnisku w Tunezji akceptują tylko dewizy.
 
Wymiany na dinary można dokonywać w hotelach, bankach i kantorach. .Wymieniając walutę po za hotelem należy okazać paszport. W większości hoteli , restauracji i sklepów ,akceptowane są karty kredytowe.

Bankomaty dostępne są jedynie w większych miastach.

Wizy

Paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Tunezji. Klienci podróżujący indywidualnie powinni posiadać vouchery hotelowe lub wizę. Klienci podróżujący w ramach grup zorganizowanych przez biura podróży są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Paszport nie powinien budzić wątpliwości co do jego autentyczności. Uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane dane osobowe, wizy czy pieczęcie mogą spowodować uciążliwą procedurę wyjaśniającą lub cofnięcie z granicy.

Język

Oficjalnym językiem jest  tunezyjski.

Nie powinno być problemów z porozumieniem się po francusku. W rejonach turystycznych znany jest również angielski i niemiecki.

Czas

- 1 godzina w stosunku do czasu polskiego w lecie. Zimą czas identyczny jak w Polsce

Pogoda

Telefony

Działają telefony komórkowe.

Można skorzystać z automatów telefonicznych ?taxiphones?. Nr kierunkowy z Polski do Tunezji 00-216

Nr kierunkowy z Tunezji do Polski 0048.

 
 
TRANSPORT:

Autem

Można wynająć samochód. Uznawane jest polskie prawo jazdy. Ze względu na swobodne traktowanie przez tunezyjczyków przepisów drogowych, zaleca się zachowanie dużej ostrożności podczas jazdy.

Komunikacja na miejscu

Najbardziej popularne są taksówki. Cenę najlepiej ustalić przed rozpoczęciem podróży. Tańszym rozwiązaniem w podróżach międzymiastowych są taksówki wieloosobowe. Dostępna jest również siec połączeń autokarowych,/ najbardziej rozbudowana na północy/. Będąc w Sousse można skorzystać z kolejki turystycznej do Portu El Kantoui.

KUCHNIA TUNEZYJSKA:

Najbardziej znaną potrawą tunezyjska jest kuskus – rodzaj kaszy, podawany z różnymi dodatkami m.in : jarzynami, baranina, ryba.

Warto spróbować również brik – odmiany naleśnika smażonego w głębokim oleju , faszerowanego jajkiem i rybami. Desery w Tunezji są bardzo słodkie, zawierają dużo daktyli, miodu i orzechów.
 
 
WARTO WIEDZIEĆ:

  • przyjęty jest zwyczaj napiwków. Dawanie ich jest zależne od woli klienta. Chętnie przyjmowane są również drobne upominki.
  • Sugerowany napiwek w restauracji to ok. 10 % rachunku,
  • sklepy czynne są zazwyczaj do 19.00, a w rejonach turystycznych nawet do 24.00
  • należy pić wodę butelkowaną,
  • Tunezja jest krajem muzułmańskim. Kobiety nie powinny nosić zbyt prowokacyjnych strojów w miejscowościach rzadko odwiedzanych
  • przez turystów oraz w pobliżu bazarów i meczetów, 
  • należy zachować ostrożność podczas spacerów na bazarach . Tunezja jest krajem bezpiecznym, jednak w miejscach tych zdarzają się
  • kradzieże kieszonkowe,
  • należy unikać fotografowania obiektów wojskowych oraz osób mundurowych. Fotografowanie niektórych wnętrz świątyń i muzeów jest
  • możliwe za dodatkową opłatą.

Hotele nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy wartościowe pozostawione w pokojach (w tym dokumenty). Zaleca się korzystanie z sejfów.

WAŻNE TELEFONY I ADRESY:

Ambasada RP w Tunisie:
Tunezja, Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
Tel.: ( +216) 71 196 191 Tel. dyżurny: +216 98 362 547
tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl