Get Adobe Flash player

postheadericon Hiszpania

INFORMACJE OGÓLNE: – Hiszpania jest trzecim pod względem wielkości państwem w Europie. Do Hiszpanii należą również Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Na południu graniczy z Gibraltarem, na zachodzie z Portugalią, na północnym wschodzie z Francją i Andorą,. Północno-zachodni rejon kraju sąsiaduje z Oceanem Atlantyckim, wschodnie i południowe zaś oblewają wody Morza Śródziemnego. Kraj zamieszkuje 39 milionów mieszkańców.

Stolicą Hiszpanii jest Madryt

Dominują wyznawcy religii katolickiej.

KLIMAT: – Klimat jest bardzo zróżnicowany. Lato jest wszędzie gorące i suche . Zimy są chłodne w głębi lądu , łagodne na południu, wschodzie i na wyspach. Sezon trwa tu od maja do października. Najbardziej słonecznym rejonem Hiszpanii kontynentalnej jest wybrzeże Costa Del Sol , gdzie słońce świeci przez ponad 300 dni w roku. Przez cały rok trwa sezon na Wyspach Kanaryjskich , zwanych często wyspami wiecznej wiosny.

PRZEPISY CELNE:

Obywatele RP podróżujący po krajach Unii Europejskiej, podlegają ograniczeniom dotyczącym wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży.
Wyroby przeznaczone do użytku osobistego ograniczone są do ? 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu,20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 litrów wina,110 litrów piwa.
Inne przepisy celne dotyczą Wysp Kanaryjskich oraz leżących na marokańskim wybrzeżu miast Ceuta i Melilla. Na Wyspach Kanaryjskich nie obowiązuje podatek VAT. Ceuta i Melilla choć należą do Hiszpanii zostały wyłączone ze strefy Schengen. Powrót na Półwysep Iberyjski z tych miast jest związany ze szczegółową  kontrolą bagażu i dokumentów. Tu również nie obowiązuje podatek VAT. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Waluta i ceny:

Walutą Hiszpanii jest Euro. 1 Euro = 100 centów
Nie ma problemów z płatnościami kartami kredytowymi. Są akceptowane w większości sklepów, restauracji i hoteli. Można też płacić kartami elektronicznymi / Visa Electron jest dużo mniej popularna niż w Polsce/. Nie powinno być przeszkód w dostępie do bankomatów.
W przypadku wymiany dewiz , należy zwrócić uwagę na wysokość prowizji. Walutę można wymienić w bankach i kantorach.
Ceny w Hiszpanii mogą się znacznie różnić w zależności od rejonu.

Wizy:

Nie ma obowiązku wizowego. W przypadku pobytów dłuższych niż 90 dni potrzebne są stosowne zezwolenia.

Język:

Językiem urzędowym jest język hiszpański . W niektórych regionach oficjalnymi językami są też kataloński, galisyjski, baskijski. W kurortach turystycznych nie powinno być problemów z porozumieniem się po niemiecku i angielsku.

Czas:

Czas jest taki sam jak w Polsce.

Pogoda:

Telefony:

Działają telefony komórkowe wszystkich polskich sieci.

Automaty telefoniczne przyjmują monety i karty. Karty można zakupić na pocztach i w kioskach.

Numer kierunkowy z Polski do Hiszpanii :0034

Numer kierunkowy z Hiszpanii do Polski:0048
TRANSPORT:

Autem:

Honorowane jest polskie lub międzynarodowe prawo jazdy.
Maksymalna prędkość : w terenie zabudowanym- 50 km/h, po za terenem zabudowanym 90 km/h, na autostradach, drogach ekspresowych   120 km/h.

Komunikacja na miejscu:

Rozwinięta jest sieć połączeń autokarowych , które są dość tanie i szybkie. Jest wiele rodzajów pociągów ale nie zatrzymują się one we wszystkich rejonach / zwłaszcza małych miastach/.

Pomiędzy wyspami kursują promy.
Podróżowanie taksówkami jest tanie, w porównaniu z cenami w państwach „starej” Unii Europejskiej. Cenę przejazdu najlepiej uzgodnić przed kursem.
KUCHNIA HISZPAŃSKA:

Wybór potraw zależny jest od regionu kraju. Kuchnia hiszpańska opiera się na pomidorach, rybach, owocach morza, oliwie, ziołach. Najbardziej znane potrawy to: paella /zapiekany ryż z dodatkami/ , gazpacho /chłodnik warzywny/.
Warto spróbować Sangrii - napoju przyrządzanego na bazie owoców i czerwonego wina.
WARTO WIEDZIEĆ:

  • sklepy czynne są przeważnie do 20.00 /z przerwą na sjestę w godzinach południowych/
  • zwiedzając kościoły ,czy miejsca pamięci narodowej należy ubrać skromniejszy strój /długie spodnie, spódnice, przykryte ramiona/
  • napiwki są powszechne. Z reguły 10 % rachunku
  • plaże są zazwyczaj publiczne. Leżaki i parasole są płatne
  • Hiszpania należy do Krajów bezpiecznych . Warto jednak uważać na złodziei kieszonkowych, którzy są najbardziej „aktywni” w odwiedzanych przez turystów miejscach.
  • nie wolno fotografować obiektów wojskowych. Fotografowanie niektórych wnętrz możliwe po wniesieniu dodatkowej opłat

WAŻNE TELEFONY I ADRESY:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii

Madryt, Guisando 23 bis, 28035
Tel.: +34 913 736605 Tel. dyżurny: +34 913 769555
madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.madryt.polemb.net

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Barcelonie
Barcelona, Avda. Diagonal, 593-595, piętro 6, 08014
Tel.: +34 93 3227234 Tel. dyżurny: +34 607735740
polonia@kgbarcelona.org
www.barcelonakg.polemb.net