Get Adobe Flash player

postheadericon Chorwacja

INFORMACJE OGÓLNE: – Chorwacja - położona jest w południowo -wschodniej Europie .Na północy graniczy ze Słowenią i Węgrami, na południu z Bośnią i Hercegowiną i z Czarnogórą, a na wschodzie z Serbią. Na zachodzie granica wyznaczona jest wybrzeżem Morza Adriatyckiego. Chorwacja to kraj około 1,2 tys. Wysp, z czego 66 jest zamieszkanych. Do największych z nich należą wyspy: Krk i Cres. Powierzchnia Chorwacji wynosi 56,5 tys. km2, którą zamieszkuje 4,8mln. Stolicą jest Zagrzeb (1,2 mln). Dominująca religia to Katolicyzm.

KLIMAT: – W Chorwacji występuje klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych (wybrzeże) oraz umiarkowany (w głębi kraju). W okresie od czerwca do września przez średnio 3 dni w miesiącu występują opady. Temperatury w dzień wahają się od 26 stopni C do 30 stopni C

Najlepszym okresem pobytu na chorwackim wybrzeżu jest czas od kwietnia do października.

PRZEPISY CELNE:

Waluty obce można  przywozić bez zgłoszenia do równowartości 40.000 HRK. Z cła zwolnione są: rzeczy użytku osobistego, niezbędne na czas podróży i wypoczynku turystycznego, 200 sztuk papierosów, litr wysokoprocentowego alkoholu

(powyżej 22%) lub 2 l alkoholu do 22 %. Obecne przepisy pozwalają na przewiezienie do 10 kg mięsa i jego przetworów.

ZWROT PODATKU OBCOKRAJOWCOM

Można ubiegać się o zwrot podatku VAT za towary kupione w Chorwacji o wartości powyżej 500 kun tylko za okazaniem formularza „Czek podatkowy”-”Tax-cheque” podstemplowanego przez celnika chorwackiego przy wyjeździe z kraju. Nie podlega zwrotowi podatek VAT za zakupione paliwo. Podatek VAT w Chorwacji wynosi 22%

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Waluta i ceny:

Chorwacką walutą jest kuna. 1 Kuna (HRK) = 100 Lipa.

Środki płatnicze:  Waluty obce można wymieniać w bankach, urzędach pocztowych, kantorach i większości biur podróży. W większości hoteli , restauracji i sklepów honorowane są karty płatnicze

Wizy:

Polacy jadący do Chorwacji nie potrzebują wizy jeżeli czas pobytu nie przekracza 90 dni.

Dokumenty podróży:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej na swojej stronie internetowej podaje następującą informację/stan: kwiecień 2010/:

„Wjazd na terytorium Republiki Chorwacji dozwolony jest na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów EOG) dowodu osobistego.   Niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport”.

Ambasada Republiki Chorwackiej w Warszawie podaje na swojej  stronie internetowej /stan: kwiecień 2010/:

„Na podstawie decyzji Rządu Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy przebywają w Republice Chorwacji do 90 dni, mogą przekroczyć chorwacką granicę z ważnym dowodem osobistym lub paszportem.”

Język:

Oficjalnym językiem jest chorwacki (raczej zrozumiały dla Polaków). W rejonach turystycznych można porozumieć się po angielsku, niemiecku i włosku.

Poczta i Telefony:

Budki telefoniczne są w każdej, nawet małej miejscowości. Korzystać z nich można za pomocą kart magnetycznych, które sprzedawane są w urzędach pocztowych, poczcie lub w kiosku.

Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji to 0385,

z Chorwacji do Polski 0048.

W Chorwacji również można korzystać z telefonów komórkowych.

Pogoda:

TRANSPORT:

Uznawane jest polskie prawo jazdy (kierujący powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC). Zaleca się wykupienie autocasco AC. Opłata drogowa pobierana jest na autostradach i drogach ekspresowych oraz na mostach. Szybkość ograniczona jest do 130 km/h na autostradach , 100 km/h na drogach 110 km/h na drogach ekspresowych i szybkiego ruchu, 50 km/h na terenach zabudowanych i 90 km/h poza terenami zabudowanymi. . Wynająć samochód może osoba mająca ukończone 21 lat oraz posiadająca prawo jazdy od minimum 3 lat. Biura wynajmujące samochody znajdują się we wszystkich większych miastach, ośrodkach turystycznych i na lotniskach. Stacje benzynowe: czynne codziennie w godz. 7:00 – 19:00 lub 7:00 – 20:00, latem do godz. 22:00. Dyżurne stacje benzynowe we wszystkich miastach oraz na ważniejszych drogach międzynarodowych czynne są całą dobę. Pasy bezpieczeństwa obowiązują kierowcę i osobę towarzyszącą, a także osoby siedzące na tylnych siedzeniach w przypadku, gdy są one tam wmontowane. Kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu

KUCHNIA CHORWACKA:

Obok typowo europejskich potraw bardzo popularne są: mięso grillowane, dalmatyńska szynka (prsut), salami paprykowe (kulen), zupy (brodet) i dania rybne, podawane z ryżem, ziemniakami lub makaronem, . Coraz bardziej widoczny jest

wpływ kuchni włoskiej (pizza, spaghetti itp.). Wyśmienite są chorwackie wina. Warto spróbować chorwackiej śliwowicy.

WARTO WIEDZIEĆ:

Banki:

Czas pracy banków: poniedziałek – piątek w godzinach od 8.00 do 19.00, a w soboty od 8.00 do 12.00, w niedziele i święta nieczynne. Bankomaty (tylko w większych miejscowościach) czynne są 24h/dobę.

Godziny otwarcia:

Sklepy – od poniedziałku do piątku otwarte są od 8.00 – 19.00 h, a w soboty od 8.00 – 14.00 h.

Każda poczta (posta) może mieć nieco inne godziny urzędowania, ale z reguły czynne są one w dni powszednie między 7.00 a 20.00, w soboty do 12.00 lub 14.00.

Pozostałe urzędy i punkty handlowe maja przerwę między 13:00 i 14:00 oraz między 16:00 a 17:00

Plaże:

Większość to plaże publiczne ogólnie dostępne. Niektóre obiekty oferują parasole i leżaki (płatne lub bezpłatne w zależności od obiektu).

Napiwki:

Napiwki nie są wliczone w cenę posiłków i napojów. Sugerowane w wysokości 10 % kwoty rachunku

NAJPOPULARNIEJSZE MIEJSCA TURYSTYCZNE:

  • Obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Bazylika Eufrazyjska w Poreču
Pałac Dioklecjana w Splicie
stare miasto w Trogirze
Katedra w Siberniku
stare miasto w Dubrowniku
Park Narodowy Jeziora Plitvickie (NP Plitvička Jezera).

  • Najgłębsza podziemna jaskinia w Welbit (na pograniczu Gór Dynarskich oraz Adriatyku) - długa na prawie 510 m.
  • Riviera Dubrownicka - idealne miejsce dla miłośników spacerów w przepięknej scenerii. Zachwycające swym urokiem zielone doliny, wspaniałe plaże i zaciszne zatoczki stwarzają wymarzone warunki do odpoczynku i niezapomnianych wakacji.
  • Wybrzeże Kvarneru – miejsce bogate w liczne ukryte zatoczki, otoczone skalistymi górami wyrastającymi wprost z morza.

WAŻNE TELEFONY I ADRESY:

AMBASADA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CHORWACJI:

 Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
 Tel.: +3851 4899444
zagrzeb.amb.sekretariat@msz.gov.pl